Join Today
تبليغات
تبليغات

آخرین ارسالی ها
آخرین ارسالی ها

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  آفـــلاین
  وضعیت:

  محل سکونت
  ❀آسِـــمــون✿בیـــوار✿בِرَخـت✿ڪابــلِ بـَــرق !!
  نام
  ؋اختـہ ے کـ؋تَرزادہ ے گنجشڪ پور عُقابُ الدولہ ے اصـل
  علایق
  ڪو ڪــو ... ڪو ڪــو ... ♪♫
  نوشته ها
  379
  تشکر
  14,332
  تشکر شده 3,999 بار در 648 ارسال
  Array

  Applications Graphics لندآرت ..هنرزمینی.. قطره ای از شکوه هنر ...

  تصادف! تقدیر! اتفاق.
  جهان پیرامون ما به راستی مشحون از وقایعی ست که با نام‌های مشابه این نام‌ها خوانده می‌شوند.
  طبیعیون این چنین وقایعی را معلول علت‌های پیچیده و سلسله‌واری می دانند که به تمامه در همین روابط جهان مادی تعریف می گردند
  . از نظر آن‌ها جهان محسوس، خودبسنده است به نوعی و نیازی به چیزی ورای خود ندارد.
  در مقابل الاهیون به غیبی در ورای محسوس معتقدند و سرچشمه‌ی همه امور واقع را از ارکان غیبی می دانند که گاهی در قالب سنن و قوانین جهان محسوس نیز به ظهور‌می رسد.

  حتی بدون درنظرگرفتن این دعوای دیرین میان غیب‌باوران و منکران غیب، این وقایع تصادفی (به کلام مصطلح) گاهی در پیرامون ما چنان با قدرت و احساس به نظر می رسند که ذهن و گاهی حتی دل اهل ذوق و هنر را سخت به خود مشغول می کنند.

  این زمان‌ها خیلی قاطعانه باوری شکل می گیرد؛ خدا در حال اجرای پرفورمنسی پرقدرت است؛ ولاجرم به منظوری و هدفی……
  ———-آن روز، صبحِ اولِ صبحی خیلی اعصابم خرد شده بود!
  به این فكر می كردم كه بیایم و بی‌خیال قضیه شوم … آن‌قدرها هم اهمیت ندارد كه بخواهم روزم را خراب كنم … كه خیلی اتفاقی دیدم بر روی یك عالمه برگ در خیابان ولی‌عصر قدم می زنم! وااای … صدایی كه دوست‌ش دارم خودش آمده بود سراغ‌م! آن‌قدر تمام توجه‌م را جلب كرده بود كه یادم نمی‌آید صداهای اطراف را شنیده باشم! آن‌جا بود كه به نظرم رسید ” لَند-آرت ” می تواند موسیقی را هم شامل شود! و فقط به مجسمه، سازه و حجم خلاصه نشود!می توان گفت ” لَند-آرت ” نوعی از پرفورمنس است كه خداوند ترتیب داده … پس می‌تواند موسیقی هم داشته باشد! همین صدای قدم ها روی برگ‌ها…یا منحرف كردن مسیر آب برای شنیدن صدای شرشر آن… و یا حتی تكان دادن تركه چوبی در هوا! همه‌ی این‌ها به نوعی ” لَند-آرت ” محسوب می‌شوند!بعد از این‌كه حالم خوب شد … دیدم آقای رفتگر با هزارویك زحمت مشغول جارو كردن برگ‌های خرد شده هستند،‌ به طرز عجیبی عذاب وجدان گرفتم!” لَند-آرت ” ضمن این‌كه می تواند حرف مهمی برای گفتن داشته باشد، در عین حال ممكن است به دلیل ارتباط مستقیم آن با محیط زیست و طبیعت، خطر به حساب آید! یا شاید كه حقی را ضایع كند. برای مثال وقتی درختی را تغییر حالت می‌دهیم … یا روی رودخانه را تماماً با پارچه می‌پوشانیم … یا تمام برگ‌های درخت را از آن جدا می‌كنیم … در همه‌ی موارد به نوعی حق دیدن یك درخت معمولی زیبا و یا رودخانه طبیعی را زایل می كنیم! اما باید به این مساله فكر كرد كه آیا هنری كه ایجاد می‌شود می تواند جواب‌گوی این خسارت‌ها باشد؟ این یكی از مسائلی است كه در تحلیل چنین آثاری باید درنظرگرفته شود.
  شاید با گفتن یك خدا قوت یا دادن انعام به آقای رفتگر بتوان از دل‌شان در آورد … در مورد ” لَند-آرت ” هم باید ببینیم اثری كه ارائه می‌دهیم و حرفی كه می‌خواهیم بزنیم، این آسیب‌ها را جبران می كند؟
  جالبترین و مهم‌ترین اتفاق در لَند-آرت، كشف است، و در آغوش گرفتن طبیعت؛ حتی اگر اثری ساخته نشود… كه چنین چیزی امكان ندارد! چرا كه قدم زدن‌مان روی خاك و ایجاد ردپا همان ” لَند-آرت ” است! گاهی ما ایجاد اثر را فقط آن می بینیم كه تا به حال هزاران بار در نمایش‌گاه‌های مختلف دیده ایم، در حالی‌كه این تفكر، اشتباه محض است، و برای هنرمند، نقطه پایان؛ زیرا در آن لحظه است كه تخیل و خلاقیت‌مان از ما خداحافظی كرده است!اگر دقیق شویم می‌بینیم خیلی از لحظه‌های زندگی‌مان قابلیت این را دارند كه عكاسی شوند‌، قاب شوند و به عنوان یك اثر هنری در نمایشگاهی به دید عموم برسند!
  وقتی به دانشكده رسیدم با خودم گفتم … ای كاش صدای خِش‌خِش برگ‌ها را ضبط می كردم! چون اثری بود كه ایجاد شده بود، اما ساده از كنارش گذشتم! بعد جواب دادم: نه! … خب آن، فقط یك لحظه از اثر بود … اگر هم ضبط‌ش می‌كردم، یک ثبت ناقص بود …
  در ” لَند-آرت ” نیز وقتی فقط از لحظه‌ای كه یك اثر را تولید كردیم، عكس می گیریم، این تنها بخشی از كار است كه ثبتش می‌كنیم، اثر از آن لحظه تا لحظه نابودشدن‌ش به طور كلی تغییر پیدا می كند! پس بهترین راه این است كه از تغییراتش یك مجموعه عكاسی سریالی داشته باشیم. گرچه رابطه بین این هنر میرا با عكاسی به شدت متناقض است، اما در خدمت یك‌دیگرند و این است كه اهمیت دارد.
  باید گفت به سلامتی آن كوچك هنرمندی كه ساعت‌ها حجمی را كنار ساحل می‌سازد و بدون عكاسی از آن، دل به دریا می‌زند….
  هنر باید جاری باشد … كه ” لَند-آرت ” این چنین است. باید تخیل‌مان را تحریك كند كه این كار را به نحو احسن می‌كند! هنر باید انسان را به كشف خودِ هنر كه خداست برساند … و ” لَند-آرت ” این مسیر را خیلی سریع‌تر از بقیه‌ی هنرها طی می‌كند. البته بماند كه … برای انسان موحّد، فرقی نمی‌كند ” دیجیتال-آرت ” كار كند یا ” لَند-آرت ” ! او به آن‌چه باید رسیده است.
  به طور كلی این هنر به خاطر بستگی شدیدش به طبیعت و محیط… به همان اندازه بستگی شدیدی به خدا دارد. هنرمند در طبیعت می‌گردد و می چرخد تا مواد كارش را از دل طبیعت بیرون بكشد، نه از كارخانه ها!
  كارش را در نمایش‌گاهی كه ساخته ماشین‌ها و آدم‌هاست نمی گذارد! نمایش‌گاه اثر، جنگل، ساحل و دریاست…!در آخر نیز می سپارد به خدا و می‌رود به گشت و گذارش ادامه می‌دهد… او اجازه می‌دهد كه مدبّر هرگونه تغییری كه می‌خواهد در اثر بدهد! اجازه می‌دهد هر موجودی از آن‌جا رد می‌شود اثری روی كار بگذارد. از حیوان گرفته تا باد و باران تا آدم. پس می‌توان گفت از جنبه‌هایی به پرفورمنس هم خیلی نزدیك است.پاها و قدم‌های من روی آن برگ‌ها صدایی ایجاد می‌كند و تغییر شكلی، آدم پشت سرم هم كه حتی نمی شناسم‌ش… صدایی دیگر! بعد از آن هم قسمتی را باد جابه‌جا می‌كند و بخشی دیگر را آقای رفتگر می‌سپارد به جوی آب تا خیس‌ش كند و آن را با خود ببرد. این مراحل همه، تنها احتمالات است … اما من یقین دارم در این نوع از هنر هیچ چیز ثابت نمی‌ماند و این است كه زیبا و جذاب‌ش می‌كند!
  اگر كمی بیشتر دقت كنیم می‌بینیم تمام زندگی … تمام دنیای متغیر و فانی نوعی از ” لَند-آرت ” است! كه هنرمند آن خداست… پس چه زیباست به این هنر فریبنده فانی دل نبندیم، چون دائماً در حال تغییر است و روزی تمام می‌شود و به پایان می‌رسد. و چه زیباتر به نظر می‌رسد كه در این پرفورمنسی كه خدا ترتیب آن را داده خوب بازی كنیم.

  فردا روز جدیدیست ... چه شاد و چه سخت ✿^ ◡ ^✿
  [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]
  Ghalam Pardazan [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]˙·٠•●✿♪♫ [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]| [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]♫♪✿●•٠·˙


 2. 2 کاربر مقابل از فاخته عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  yase khosh boo (15th April 2013), غزل بارون (16th April 2013)


 

ليست كاربران تــگ شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •