Join Today
تبليغات
تبليغات

آخرین ارسالی ها
آخرین ارسالی ها

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1

  آفـــلاین
  وضعیت:

  محل سکونت
  تهران
  نام
  محمد
  سن
  23
  نوشته ها
  423
  تشکر
  1,379
  تشکر شده 1,424 بار در 434 ارسال
  Array

  آموزش کار با مولتی متر آنالوگ و دیجیتال

  مولتي متر يا همان آوومتر(A.V.O) به معني يک دستگاه چندکاره مي باشد که قابليت اندازه گيري کميت هاي مختلف را دارا مي باشد.

  سلکتور یا کلید انتخابگر

  معمولا در مولتی مترها دو کلید در سلکتور دیده می‌شود که یکی بزرگتر است و در وسط قرار گرفته است. کلید وسط Range Salitch نام دارد که ردیفهای قابل اندازه گیری را تعیین می‌کند و کلید کوچک کناری Function Switch نام داردکه برای انتخاب پارامترموردسنجش بکار می‌رود.

  اهم متر آنالوگ

  هنگام اندازه گیری مقاومت پس از قرار دادن کلیدها در وضعیت مناسب دو سرپروب را به هم متصل می‌کنیم و با چرخاندن دكمه ZERO OHMS عقربه مولتی متررا برروی صفر اهم ثابت می‌کنیم.
  مقاوتی را که می خواهیم آزمایش کنیم 100 اهم ميباشد. با تو جه به اینکه سلکتور روی 1*R ایستاده عقربه عدد 100 را نشان میدهد و چنانچه رنگهای روی مقاومت پاک شده باشند در خواهیم یافت که مقاومت ما 100 اهمی است ولی اگر مقاومت ما از 5 کیلو اهم بیشتر باشد عقربه تقریبا روی علامت بینهایت می ایستد و ما در این مبنا نمی توانیم مقدار مقاومت را بخوانیم . از این رو سلکتور را روی R*10 قرار میدهیم.
  R*10 به این معنی است که اگر عقربه هر عددی را نشان دهد آن عدد باید ضربدر 10 شود تا مقدار اصلی مقاومت را بتوانیم بخوانیم.
  به عنوان مثال اگر مقاومت ما 10 کیلو اهم باشد عقربه روی یک کیلو اهم می ایستد و اگر یک کیلو را ضربدر 10 کنیم مقدار اصلی مقاومت که همان 10 کیلو اهم است به دست می آید. در این ردیف Range یا مبنا نیز بیشتر از 50 کیلو اهم را نمی توان خواند. پس اگر مقاومت ما از این مقدار بیشتر باشد باید سلکتور را روی R*100 قرار دهیم و همانطور مانند قبل هر چه عقربه نشان داد باید این دفعه ضربدر 100 کنیم.

  صفحه مدرج

  مقداری که بر روی صفحه مدرج می‌خواهیم باید متناسب با رنج یا ردیفی باشد که توسط سلکتور بزرگ انتخاب کرده‌ایم، این موضوع در صحیح خواندن پارامترهای مورد اندازه گیری بسیار مهم است و باید مورد نظر قرار داد.
  درجه بندی مربوط به مقاومت که با اهم (OHMS) نشان داده شده است، بسیار غیر خطی است. علت این امر این است که خود اندازه گیر دارای مقاومت داخلی می‌باشد که بر روی مقاومت مورد اندازه گیری اثر می‌گذارد مولتی مترهایی که در حالت اهم دارای وضعیتهای متفاوتی می‌باشند. کلید سلکتور را باید در وضعیتی قرار داد که به هنگام اندازه گیری مقاومت یک قطعه یا بخش از یک مدار ، عقربه تا وسط حرکت کند، در این حالت مقدار خوانده شده بر روی صفحه مدرج خطای کمتری را دارا خواهد بود.


  بر روي صفحه مدرج هرکدام از اين مولتي مترها، علايمي وجود دارد که بيانگر مفهومي است. مثلا:
  علامت : به معناي توجه و دقت است. مثلا در خلال اندازه گيري ولتاژ زياد، دقت شود رنج ولت متر روي ولتاژ کم نباشد.
  علامت :نوع ساختمان گالوانومتر را مشخص مي کند. اين علامت بيان کننده دستگاه از نوع قاب گردان است.
  علامت : نشان دهنده توانايي دستگاه در اندازه گيري AC و DC است. اگر شکل ديود زير علامت باشد مفهوم آن است که در داخل دستگاه براي اندازه گيري ولتاژ AC ابتدا ولتاژ را با ديود يکسو و سپس توسط دستگاه گالوانومتر آن را اندازه گيري مي کنند. همچنين اعداد همچون 2.5 يا 1.5 و يا ... تلورانس دستگاه را نشان مي دهند، يعني خطاي دستگاه در انحراف کامل 2.5 و يا 1.5 و يا ... درصد است.
  علامت : نحوه قرار گرفتن دستگاه را مشخص مي کند و مفهوم آن اين است که هنگام اندازه گيري کميت، بايد دستگاه کاملا در حالت افقي قرار گيرد.
  علامت : بيانگر ولتاژ آزمايش دستگاه تا 3000 ولت است.
  6ـ علامت : نشان دهنده وجود مدارهای الکترونیکی در دستگاه است. که معمولا جریان و ولتاژ AC اعمالي به آوومتر ابتدا توسط این مدارها یکسو شده آنگاه اندازه گيری می شوند.
  علامت : اين علامت در بسیاری از آوومترها وضعیت باتری داخل آوومتر را از نظر مقدار ولتاژ نشان می دهد. برای این منظور، يک رنج ولتاژ مخصوص تست باتری مولتی متر بر روی صفحه مدرج وجود دارد و این محدوده را دو رنج قرمز یا سبز جدا و متمایز می کنند که در صورت قرار گرفتن عقربه در این محدوده بیانگر سالم بودن باتری می باشد. و اگر کلید سلکتور در حالت قرار گيرد، عقربه دستگاه وضعیت باتری را نشان می دهد.
  عدد حساسیت : از ديگر علایم روی صفحه مدرج، عدد حساسيت با علامت مي باشد که هر قدر این عدد بزرگتر باشد، دستگاه حساس تر است. در آوومترهای غیر الکترونیکی، عکس عدد ، ميزان جرياني را که آوومتر لازم دارد تا عقریه آن 100% منحرف شود، نشان مي دهد. مثلا اگر حساسیت یک آوومتر غیر الکترونیکی 10K باشد اين دستگاه براي انحراف کامل عقربه نياز به جرياني برابر mA ا100 = 1- ( 10K) دارد.  الهُمَ صَل عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم
  مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب / در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
  سادگی
  سادگى در رفتار آخرين حد کمال است

  بسيارى از مردم از ترس آن که مبادا آنان را معمولى فرض کنند از طبيعى بودن هراسانند.

  [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]
  ---> [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد] <---

 2. 5 کاربر مقابل از brave عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mahnazr (4th October 2013), Reza Trojan (5th December 2012), SABER (15th October 2013), Saber Noise (10th October 2013), yase khosh boo (29th April 2012)

 3. #2

  آفـــلاین
  وضعیت:

  محل سکونت
  تهران
  نام
  محمد
  سن
  23
  نوشته ها
  423
  تشکر
  1,379
  تشکر شده 1,424 بار در 434 ارسال
  Array
  طرز استفاده و قرار گرفتن ولت متر، آمپرمتر و اهم متر در مدار
  الف) ولت مترآنالوگ: ولت متر وسيله اي است که جهت اندازه گيری اختلاف پتانسیل دو نقطه از مدار استفاده می شود. و برای سنجش دو نوع ولتاژ یعنی AC (متناوب) و DC (مستقيم) به کار مي رود و قبل از نصب ولت متر باید حالت دستگاه مولتي متر را با توجه به نوع ولتاژ به کار گرفته شده (که غالبا از روی منبع تغذیه مورد استفاده در مدار مشخص می شود) تعیین کرد سپس از آن استفاده نمود.

  طريقه نصب ولت متر در مدار به صورت موازی بوده و باید دقت داشت که شروع اندازه گیری باید از رنج های بزرگتر (حالت هایی با اندازه گیری بیشتر ولتاژ) آغاز گردد. تا باعث صدمه در ولت متر نگردد. شکل زیر نمونه ای از نصب ولت متر در مدار را نشان می دهد.

  ابتدا از ولتاژ مستقیم DC.V شروع می کنیم. همانطور که میدانيد این قسمت دارای شش مبنای اندازگیری است که از 0.25 ولت تا 1000 ولت مستقیم را می تواند اندازه بگیرد. طرز کار این قسمت نیز تقریبا مانند اهم است یعنی اگر سلکتور را روی 10 ولت قرار دهیم دستگاه ما حداکثر تا 10 ولت را می تواند نشان دهد.

  این طبقه بندی اعداد را روی صفحه قسمتی که سه طبقه عدد قرار دارد می توانید ببینید. سمت چپ مدار نیز با DC.V و میلی آمپر مشخص شده . حال اگر شما خواسته باشید که یک باتری و یا منبع تغذیه جریان مستقیم را آزمایش کنید باید سیم مثبت دستگاه را به مثبت منبع تغذیه و سیم منفی دستگاه را به منفی منبع تغذیه وصل نمایید. اگر چنانچه باتری شما به عنوان مثال شش ولت است باید سلکتور را روی عدد 10 قرار دهید. در این صورت عقربه عدد 6 را نشان می دهد ولی اگر باتری شما از 10 ولت بیشتر و از 50 ولت کمتر بود باید سلکتور را روی عدد 50 قرار داد و چنانچه بیشتر بود روی 1000 ولت.

  چند نکته:

  1) هنگام استفاده ولت متر DC عقربه ای باید توجه داشت که در صورت جابجا زدن سرهای مثبت و منفی در ولت متر جهت حرکت عقربه ها عکس خواهد شد و در این هنگام کافی است جای سیم های مثبت و منفی را در ولت متر عوض کرد.

  2) برای استفاده از مولتی متر دیجیتالی جهت اندازه گیری ولتاژ، ضمن رعایت نکات بالا (1ـ انتخاب وضعیت DC و AC و 2ـ موازی وصل نمودن ولت متر) کافي است دوسری های متصل به ولت متر را در مکان های COM و V نصب نمایید. که در صورت جابجا زدن این دو سیم عدد ولت متر فقط منفی نشان داده می شود ولی به لحاظ قدرمطلق تفاوتی نمی کند و جای نگرانی نیست.


  ب) آمپرمترآالوگ: برای اندازه گیری شدت جریان عبوری از یک شاخه از مدار به کار می رود. و به صورت سری در مدار قرار می گیرد.
  آمپرمتر نيز مانند ولت متر باید قبل از نصب در مدار، در حالت AC و DC قرار داده شده (برحسب نیاز) سپس رنج آن را در بالاترین حالت قرار داده (در صورت عدم اطلاع از مقدار جريان) و آن را مطابق شکل زیر به صورت سري در مدار مورد نظر قرار دهيد. و در صورتي که عقربه آمپرمتر انحراف کمی داشت آنرا پله پله حساس کرده تا بیشترین انحراف را به خود بگیرد. آمپرمتر عقربه ای نیز مثل ولت متر عقربه ای در صورت جابجا نصب کردن سیم های دو سر آمپرمتر در جهت عکس منحرف می شود که در صورت مشاهده این عمل جای سیم های ورودی آمپرمتر باید تعویض شود.
  • جهت اندازه گیری جریان های DC و AC هنگام استفاده از آمپرمتر دیجیتالی ضمن رعایت نصب صحیح دستگاه و انتخاب حالت آمپرمتر، کافی است سیم های رابط آمپرمتر در محل های COM و A یا COM و mA نصب شوند. اینجا نیز در صورت جابجا نصب نمودن سیم ها فقط عدد مورد نظر منفی نشان داده می شود.
  بعنوان يك مثال عددي اگر سلکتور را روی عدد 0.5 قرار دهیم دستگاه حداکثر تا 0.5 میلی آمپر میتواند اندازه ميگیرد و اگر روی 10 باشد حداکثر 10 میلی آمپر و چنانچه روی250 باشد تا 250 میلی آمپر اندازه ميگیرد.


  یادآوری: نصب آمپرمتر با قطع مدار همراه است ولی برای نصب ولت متر نیازی به قطع مدار نیست.به عبارتي ولت متر به صورت موازي در مدار قرار ميگيرد و آمپرمتر به صورت سري.


  شادباشيد


  الهُمَ صَل عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم
  مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب / در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
  سادگی
  سادگى در رفتار آخرين حد کمال است

  بسيارى از مردم از ترس آن که مبادا آنان را معمولى فرض کنند از طبيعى بودن هراسانند.

  [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]
  ---> [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد] <---

 4. 5 کاربر مقابل از brave عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mahnazr (4th October 2013), Reza Trojan (5th December 2012), SABER (15th October 2013), Saber Noise (10th October 2013), yase khosh boo (29th April 2012)

 5. #3

  آفـــلاین
  وضعیت:

  محل سکونت
  تهران
  نام
  محمد
  سن
  23
  نوشته ها
  423
  تشکر
  1,379
  تشکر شده 1,424 بار در 434 ارسال
  Array

  مولتي متر ديجيتال

  مولتي متر دستگاهي است كه به سادگي مي تواند مقاومت،ولتاژ ACوDC،ونيز جريان ACوDCرا اندازه گيري كند.توجه كنيد كه مولتي متره علاوه برموارد مذكور داراي ظرفيت سنج براي خازن،فركانس متر،آزمايش كننده ديود و ترانزيستور،هانري سنج براي سلف و... ميباشند.

  در شمای کلی این دستگاه یک صفحه مدرج به همراه یک selector مشاهده می کنید. همانطور که از اسم آن مشهود است این دستگاه برای اندازگیری کمیت هایی مانند اختلاف پتانیسل- مقاومت- جریان طراحی گردیده.
  لازم به تذکر است روی دسته سلکتور نشان گری مو جود است که تعیین کننده دامنه کاری در اندازگیری های شما می باشد. یعنی نشان می دهد ولتاژی که شما قصد اندازه گیری آن را دارید در چه حدودی قرار دارد، مثلاً بین 10-100ولت است یا بین 1-10 ولت یا .... . این حدود ولتاژ را باید خود شما با توجه به ولتاژ منبع تغذیه و مدارها به صورت حدودی بدانید. (این تنظیم دامنه برای مقاومت و جریان هم باید انجام شود.)

  مولتی متر های امروزی قادر به اندازه گیری ولتاژ ها از چند صد میلی ولت تا 1000 ولت به صورت خودکار هستند و نیازی نیست شما حدود را بدانید و تنظیم کنید، فقط کافیست شما نشانگر را بر روی قسمت ولتاژ قرار دهید. اگر ولتاژ AC بود(مثل برق شهری) بر روی قسمت AC قرار داده و اگر DC بود، بروی قسمت DC قرار می دهیم. اگر هم قصد اندازه گیری مقاومت یا جریان را هم داشتیم، باید نشانگر را بچرخانیم و روی بخش مربوطه قرار دهیم. به این نوع مولتی مترها که به صورت خودکار تنظیم می شوند مولتی رنج یا آُتو رنج میگویند.

  این دستگاه نیز مانند هر سیستم دیگری دارای دو ترمینال - و + می باشد. برای استفاده صحیح از دستگاه بایستی سیم مشکی را به ترمینال منفی و سیم قرمز را به ترمینال مثبت متصل کنید. حال دکمه power دستگاه را زده و هر نوع اندازگیری را می توانید شروع کنید. دقت کنید که معمولاً مولتی مترها 2 پایانه ی قرمز یا + دارند که شما باید با توجه به توضیحات اختصاری ِ زیر آنها پایانه ی مناسب را انتخاب کنید. مثلاً برای اندازه گیری جریان های بیش از چند دهم آمپر باید سیم قرمز را در پایانه ی دیگری قرار دهیم.

  ولت متر

  اما یکی از قسمت های اصلی یک مولتی متر، ولت مترDC آن می باشد. اساس کار یک ولت متر DC دیجیتالی بر مبنای مقایسه است. یعنی ولتاژ اعمال شده به ولت متر ، با یک ولتاژ مرجع (معمولا 100 میلی ولت و در بعضی از مولتی مترها، در ولتاژ AC ، یک ولت) مقایسه می‌شود و نتیجه مقایسه به کمک مدارات الکترونیکی و دیجیتالی به صورت ارقام که مبین مقدار ولتاژ DC اعمالی به ولت متر است، روی صفحه نمایش آن ظاهر می‌گردد.
  لازم به ذكر است كه اندازه گيري ولتاژ اساسي ترين و مهمترين اندزه گيري در عيب يابي مدارات الكترونيكي است. براي اندازه گيري ولتاژ يك قطعه يا مدار بايد ولتمتر به صورت موازي با قطعه يا مدار قرار گيرد.
  توجه كنيد براي اندازه گيري ولتاژ اگر حدود آنرا نميدانيدبا انتخاب رنج بالا كارتان را شروع كنيد.

  آمپر متر

  دراندازه گيري جريان در مدار بايد آمپر متر را با قطعه يا مدار سري كرد به اين صورت كه در اگثر مواقع بايد بخشي از مدار را قطع كرد ه و پرابهاي آپر متر را به نقاط قطع صده متصل نمودوبعد از اندازه گيري بايد مدار را به حالت اول باز گرداند.

  آزمايش پراب هاي مولتي متر

  هر از چند گاهي بهتر است پراب هاي مولتي متر را از نظر قطعي چك نمود زيرا سيم هاي مزبور به علت استفاده زياد در معرض قطع شدن قرار مي گيرند. براي اين كار مولتي متر را در حالت اندازه گيري مقاومت و در پايينترين رنج قرار دهيد.حال پرابها را با هم اتصال كوتاه كنيد(نوك پرابها را به هم وصل كنيد).در اين حالت مقاومت اندازه گيري شده بايد در حد صفر باشد در اينصورت مطمئن ميشويم پرابها سالمند.

  آشنایی با مولتی متر یا آومتر و اجزاءآن
  [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]

  الهُمَ صَل عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم
  مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب / در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
  سادگی
  سادگى در رفتار آخرين حد کمال است

  بسيارى از مردم از ترس آن که مبادا آنان را معمولى فرض کنند از طبيعى بودن هراسانند.

  [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد]
  ---> [فقط کاربران ثبت نامي قادر به کپي برداري و مشاهده ميباشند . براي ثبت نام کليک کنيد] <---

 6. 5 کاربر مقابل از brave عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mahnazr (4th October 2013), Reza Trojan (5th December 2012), SABER (15th October 2013), Saber Noise (10th October 2013), yase khosh boo (29th April 2012)


 

ليست كاربران تــگ شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •